Dans üzerine yazılmış onlarca kitap, senaryo ve film var; ancak tabii ki bazıları hiç bir zaman eskimiyor, akıllardan çıkmıyor.

İçerisinde disko dansından baleye birçok öge barındıran filmlerin bazılarını derledik.

FAME (1980, Yönetmen: Alan Parker)

New York’ta bulunan bir Sahne Sanatları Lisesi’ne adım atan gençlerin ilk günden başlayarak mezuniyetlerine kadar uzanan süreci anlatan film, en iyi özgün şarkı ve en iyi beste dallarında Oscar’a uzanmıştı.

Öğrencilerin sokakta, arabalar üzerinde dans ettikleri sahnede “Fame” müziği henüz yazılmamıştı ve bu sahnenin çekimleri sırasında “Hot Stuff” şarkısı ile dans etmişlerdi.

Fame Dans Okulunun da esin kaynağı olan bu film, defalarca kez müzikal olarak da sahneye konuldu ve birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu.

IMDB Puanı: 6.6 (Mart-2022 tarihinde, kullanılan 22.300 oya göre)


Saturday Night Fever (1977, Yönetmen: John Badham)

İtalyan kökenli Amerikalı genç Tony Manero, cumartesi akşamları çalıştığı diskoda sahnenin kralı iken, evde ailesi ile ilişkisi de bir o kadar zorlu ve danstan uzaktır. Kulüpte tanıştığı Stephanie Mangano ile hazırlanacağı dans yarışması, Tony’nin hayatını sonsuza kadar değiştirecektir

IMDB Puanı: 6.8 (Mart-2022 tarihinde, kullanılan 78.000 oya göre)


Dirty Dancing (1987, Yönetmen: Emile Ardolino)

Zengin bir ailenin kızı Frances “Baby”, ailesiyle birlikte geçirmekte olduğu yaz tatilindeki otelin dans eğitmenine aşık olur. Baby’den son derece farklı bir geçmişe sahip dans eğitmeni Johnny Castle’ın hayatında ise birçok sır vardır ve bu ikili ailelerin karşı çıkmasına, arkadaşlarının ihanetlerine rağmen en nihayet dans pistinde buluşacaklardır.

IMDB Puanı: 7.0 (Mart-2022 tarihinde, kullanılan 223.000 oya göre)


Grease (1978, Yönetmen: Randal Kleiser)

John Travolta, Saturday Night Fever filminden hemen bir yıl sonra yine harikalar yaratıyor ve bu kez Grease’te Danny Zuko rolüyle Sandy Olsson (Olivia Newton-John) ile yaz aşkı yaşayan bir araba tamircisini canlandırıyor. Yine farklı hayatlar, farklı geçmişler ve onları buluşturan müzik & dans!

IMDB Puanı: 7.2  (Mart-2022 tarihinde, kullanılan 262.000 oya göre)


Billy Elliot (2000, Yönetmen: Stephen Daldry)

11 yaşındaki Billy, boks yapmaktansa bale salonunda olmayı tercih etmiş bir çocuk; Billy’nin geleneksel yolların dışına çıkmakta olan bu çocuğa karşı çıkan bir ailesi ve ailesinden farklı olarak onun yanında olup Kraliyet Bale Akademisine girebileceğine inanan öğretmenleri var.

2000 civarında çocuğun oyuncu seçmelerine girdiği filmdeki başrolü Jamie Bell oynuyor.

IMDB Puanı: 7.7 (Mart-2022 tarihinde, kullanılan 133.000 oya göre)


Black Swan (2010, Yönetmen: Darren Aronofsky)

Nataila Portman’ın 2011 yılında En iyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandığı film, Tchaikovsky’’nin ünlü “Kuğu Gölü” balesinde siyah kuğu ve beyaz kuğu karakterlerine odaklanıyor. Başroldeki Nina, beyaz kuğu için son derece uygun bir karaktere sahip dansçıyken, sahnedeki çekişmelerle birlikte siyah kuğu karakterine de nasıl evrildiğini izliyoruz.

Natalia Portman, daha film başlamadan önce bale dersleri almaya başlamıştı v balerin formuna girebilmek için 10kg kaybetmişti.

IMDB Puanı: 8.0 (Mart-2022 tarihinde, kullanılan 740.000 oya göre)

Derleyen: Özgün Çağlar Ersoy

Kaynak: IMDB