Bir dans sporu yarışması izlediğinizde gözünüze ilk çarpan şey sporcuların görünüşleri olur. Kostümler, ayakkabılar, özenle yapılmış saçlar ve detaylı makyajlar. Dans sporu estetiğe verdiği önemle diğer sporlardan net bir şekilde ayrılır. Bu sporda saç ve makyajın mükemmelliği büyük önem taşır çünkü sporcu piste çıktığı anda ilk göze çarpan şey kostümle beraber saç ve makyaj yani kısaca dansçının imajıdır. Görselliğin bu denli önem taşıdığı bir sporda sporcular en mükemmel görüntüye ulaşmak için profesyonel saç ve makyaj stilistlerine yönelmektedir.    Özellikle son zamanlarda dansçılar pistteki imajlarının mükemmel olmasını çok daha fazla önemsiyor. Eskiden profesyonel saç ve makyaj hizmetini sadece finalistler ve üst seviye dansçılar talep ederken günümüzde her seviye dansçı bu hizmeti alabiliyor.

Uzun saatler performans gösteren, gün içinde defalarca piste çıkıp yarışan dansçılar için saç ve makyajın bozulmadan gün boyu aynı şekilde kalması büyük önem taşır. Dans anındaki hızlı dönüşleri, Jive’daki zıplamaları ve tekmeleri, Quickstep’teki koşma hareketlerini yapan dansçının performansının etkilenmemesi için topuzların açılmadan sabit kalması, saçtaki süslemelerin yerinde durması gerekir. Bu şekilde güvenli saç modelleri elde edebilmek için oldukça fazla saç jölesi, saç spreyi, toklara ve ince fileler kullanılır.

Ayni şekilde makyaj da sporcunun uzun saatler performans göstereceği ve bu esnada terleyeceği hesap edilerek yüksek kaliteli ve long-lasting (uzun süre kalıcı), veya waterproof (suya dayanıklı) ürünler kullanılarak yapılmalıdır.

Bütün bu hazırlıkların dansçının yarışma zamanından önce tamamlanmış olması gerekir bu yüzden kısıtlı zamanlarda dansçının istediği saç ve makyaj modelinin bitirilmesi ve sporcunun mutlu bir şekilde yarışmaya hazır olması hedeflenir. Genellikle dansçılar yaptırmak istedikleri bir model gelir ancak kişinin güzelliğini vurgulayacak, yüz yapısına uygun modellerin seçiminde stilistler de yardımcı olabilir.

Bu hazırlıkların hepsi tabii ki kısıtlı bir zamanda yapılıyor. Sporcuların yarışmalarından önce kostümleri ve saçları ile, dahası izin verilen yaş kategorilerinde makyaj ve bronzlaştırıcı uygulamalarıyla hazır bulunması gerektiğinden ve tabii ki yarışmalarda onlarca sporcu aynı günde bu hizmetleri talep ettiğinden saç ve makyaj randevusu kısıtlı bir zamanda tamamlanmak durumunda kalıyor

Bazı dansçılar sade topuz ve at kuyruğu modellerini tercih ederken bazıları ise saçın süsleme malzemesi olarak kullanıldığı retro dalga, katlı kâkül, burgulu modeller veya çizgili süslemeler tercih edebiliyorlar. Sade topuz modelinde kaliteli ürünlerle özel tarama ve kurutma teknikleri kullanılarak saçlara neredeyse bir ayna gibi parlak görüntü vermek ve reflektif bir yapı kazandırmak mümkün; çok klasik ve zarif bir model olduğu, her türlü kostümle şık bir şekilde uyum sağladığı ve diğer modellere görece daha az zaman aldığı için çoğu dansçı tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Süslemeli modellerde ise saçın kendisini kullanarak değişik dalgalar oluşturmak, saçta dairesel, çizgisel veya çiçek benzeri desenler oluşturmak mümkün. Özel cihazlar ve daha fazla ince iş içerdikleri için genelde sade modellere göre daha uzun süren bu modellerde bütün bunlara ek olarak tabii ki ekstra taşlar ve kostümü tamamlayıcı süslemeler de kullanılabiliyor.


Hiç şüphe yok ki dansçıların, saç modelleri ve makyajları ile mükemmel görüntüye yakın hissettikçe özgüvenleri artıyor, pistte kendilerini daha iyi hissediyorlar ve daha mutlu oluyorlar. Profesyonel saç ve makyaj, bir diğer adıyla imaj stüdyolarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünyada ve özellikle de Türkiye’de yeni gelişen ve büyüyen bir sektör.

Günün sonunda sporcunun pistte kendini iyi hissetmesi, saçı ve makyajıyla kendisi uğraşmayı düşünmeden sadece dansına odaklanarak maksimum performansına ulaşması için çalışan profesyonel stilistlere sporumuzda çokça ihtiyaç var.

Yazıyı Hazırlayan: İpek Doğan