DANS SPORU

Dans Sporu dersleri 6-15 yaş ve 12-18 yaş aralıklarındaki çocuklar ve gençler ile dansı hobiden öte yaşamak isteyen üst yaş grupları için verilmekte olup genel amaç sporcu adaylarının hareket kabiliyetlerini, ritim duygularını, vücut duruşlarını, esnekliklerini ve dans tekniklerini geliştirmektir. 

Dersler, aynı zamanda FAME Dans Stüdyoları'nın yöneticileri olan Simge MENTEŞ ve Özgün Çağlar ERSOY tarafından verilmektedir.


Dans Sporu derslerine devam eden çocuklar, gençler ve yetişkinler, yeterli seviyeye ulaştıktan sonra Türkiye Dans Sporları Federasyonu'na (TDSF) bağlı lisanslı dans sporcuları olarak yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenmekte olan yarışmalara katılırlar. Sporcular bu yarışmalarda, yine TDSF tarafından belirlenmiş olan kurallara göre oluşturulan belli yaş gruplarında ve klasmanlarda dans ederler.

Dans Sporu eğitimleri grup dersi ya da özel ders olarak işlenmektedir. Bu eğitimlere ek olarak ders öncesinde ve sonrasında yaıpılan klasik bale ve esneme çalışmaları ile de sporcuların gelişimine katkıda bulunulmaktadır.

Dans Sporu, ya da diğer ismiyle Sportif Salon Dansları genel olarak iki başlık altında kategorize edilir ve toplamda 10 dans içerir:

Standart danslar: Yavaş Vals, Tango, Foxtrot, Viyana Valsi, Quickstep

Latin Amerikan dansları: Samba, Cha Cha, Rumba, Paso Doble, Jive

Yaş grupları ise şu şekildedir:

  • Minikler I   : 8-9 yaş veya altı
  • Minikler II  : 10-11 yaş
  • Yıldızlar I   : 12-13 yaş
  • Yıldızlar II  : 14-15 yaş
  • Gençler     : 16-18 yaş arası
  • Yetişkinler : 19-35 yaş arası
  • Büyükler    : 35 yaş ve üstü
muratoz_low.jpg

Eğitmenlerimizin ve öğrencilerimizin yarışmalarda sergiledikleri performansların görüntülerini aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz: 

OZGUN CAGLAR ERSOY-SİMGE MENTES
9th €uro Championships - Grand-Prix of the city of Mondercange, Final Professional Division Latin, on May 19th in Mondercange/Luxembourg. Images & Realisation: Marius Mutin Production. ALL RIGHTS RESERVED.

YİGİT ALEMDAROGLU-NEHİR POLAT
Yigit & Nehir, athletes of FAME DSC, dancing their Samba in GOC in Stuttgart- Germany

BATU SANDIRAZ-DURU BAYRAK
TDSF Kulüplerarası Şampiyonaları-1.Etap 04.11.2012, ODTÜ-Ankara Batu Sandıraz-Duru Bayrak Minikler 1-E1 Klas Birincileri FAME Dans Sporları Kulübü www.famedans.com.tr

YIGIT SEGMEN AKGUL-BASAK OKYAY
Yigit & Basak, athletes of FAME DSC-Ankara, dancing their Slow Waltz in GOC in Stuttgart-Germany